Bezpowrotne usunięcie danych nie jest równoznaczne z formatowaniem. Poniżej odpowiemy na pytanie jak skutecznie usunąć informacje w ramach czyszczenia dysku twardego lub przygotowania nośnika do sprzedaży tak, aby zawartość była niemożliwa do odzyskania oprogramowaniem dostępnym na rynku lub w laboratoriach oferujących takie usługi.

Kasowanie sprzętowe i utylizacja nośników

Zniszczenie nośnika w sposób sprzętowy poprzez wykorzystanie urządzenia oddziaływającym silnym polem magnetycznym na nośniku Degausserem stosowane jest jako pierwszy krok przed utylizacją nośnika. Kasowanie sprzętowe stosowane jest dla dysków twardych HDD, dyskietek, których talerze wykonane są ze szkła lub aluminium pokrytego cienką warstwą materiału ferromagnetycznego pozwalającego zapisywać informacje na ich powierzchni. Urządzenie to poprze demagnetyzację, wymazują całą zawartość i uniemożliwia ponowny odczyt. Technika ta nie jest skuteczna i nie może być wykorzystana w przypadku dysków SSD, które zapisują informacje na kościach pamięci.

Utylizacja nośnika odbywa się w dedykowanych do tego maszynach mielących, zgniatających, rozłupujących kości pamięci. Jest to najskuteczniejsza metoda fizycznego bezpowrotnego usuwania danych.

Odzysk danych z karty SD karta
Odzyskiwanie danych z karty SD Karta CF Karta microSD Odzysk danych z karty SD Warszawa

Wymazywanie dysków i usuwanie plików - kasowanie programowe

Trwałe usunięcie przez kasowania programowe polega na napisaniu zawartości dysku sektor po sektorze. Samo formatowanie nawet pełne nie wykonuje tej czynności dlatego, że proces ten ma zadanie skasować pliki i katalogi tak, aby poinformować dysk o możliwości ponownego zapisu w danej lokalizacji. Nie jest prawdą, że poprzez wielokrotne nadpisywanie przestrzeni uniemożliwiamy ich późniejsze odzyskanie. Jednorazowe nadpisania jest równoznaczne z bezpowrotną utratą informacji zapisanych na pamięci / dysku. Istotne jest jednak aby cały dysk od początku do końca przeszedł procedurę. Laboratoria dysponują oprogramowaniem oraz urządzeniami fizycznymi przyśpieszającymi procedurę, przy czym uniemożliwiają uszkodzenia nośnika. Dodatkowo pozwalają ocenić stan nośnika.

Kontakt z Afio

NAPISZ DO NAS JEŚLI UTRACIŁEŚ DANE

Odzyskanie danych z karty sd jest możliwe. Skontaktuj się z nami abyśmy mogli przenalizować twój przypadek. Ekspertyza i wycena odzysku danych jest darmowa.