Jak odzyskać zdjęcia, które zostały usunięte z urządzenia
Obecnie, praktycznie każdy smartphone ma wbudowany aparat i w praktyce oznacza to, że zdjęcia stają się naszą codziennością. Robimy je często i w bardzo dużych ilościach. One zaś stają się dla nas sposobem na zachowanie w pamięci tego co najważniejsze. Trzeba jednak być świadomym, że przechowywanie zdjęć w formie cyfrowej tylko na jednym nośniku, jak to obecnie czyni się najczęściej jest sytuacją ryzykowną. Sprzęt może ulec uszkodzeniu, zdjęcia mogą być przypadkowo usunięte. Wtedy pojawia się rozpacz z powodu braku backup'u. I powstaje pytanie, czy można i jak odzyskać usunięte zdjęcia?
Istnieją metody, dzięki którym możesz odzyskać usunięte zdjęcia z karty pamięci XQD, karty microSD, smartphona, dysku SSD / HDD. Najważniejsze to zachować odpowiednią kolejność działań tak, aby nie nadpisać pamięci nowymi zdjęciami. Takie działanie bezpowrotnie uniemożliwia przywrócenie usuniętych zdjęć.
- Nie podejmuj niepotrzebnych działań
- W jaki sposób odzyskać dane po formatowaniu?
- Jak odzyskać zdjęcia z dysku twardego?
- Stracone zdjęcia na nośniku pendrive USB - jak odzyskać?
- Odzyskiwanie zdjęć z karty SD - jakie wybrać oprogramowanie?
- Czy można odzyskać usunięte zdjęcia z telefonu?
- Nie trać nadziei i odzyskaj swoje zdjęcia

Nie podejmuj niepotrzebnych działań
W sytuacji, gdy dojdzie do przypadkowego skasowania danych, albo też uszkodzenia, które doprowadzi do utraty zdjęć zapisanych w telefonie ważne będzie to, by nie podejmować działań, które mogą spowodować, że problem będzie się powiększał. Bardzo wiele osób wpada w panikę i podejmuje ruchy, które potem uniemożliwiają odzyskiwanie danych. Pośpiech nie będzie tutaj dobrym rozwiązaniem, warto działać rozsądnie, każdy ruch na sprzęcie może wpłynąć na możliwość odzyskania danych.
Na początek w przypadku telefonów i komputera sprawdź folder ostatnio usunięte. Jeśli masz pewność, że zdjęcia zapisane w pamięci telefonu lub na karcie zostały usunięte, a nie zostały tylko przeniesione do kosza - wyłącz urządzenie. Jeśli nie będziemy w stanie tego zrobić samodzielnie lepiej oddać sprzęt w ręce laboratorium odzyskiwania danych. Unikaj instalacji oprogramowania na urządzeniu na którym doszło do utraty danych. W przypadku skasowania zdjęcia ze smartfona, instalowana aplikacja może nadpisać nowymi danymi fragment pamięci który był "zwolniony" poprzez skasowanie zdjęć.
Jeśli pamięć lub urządzenie zostanie uszkodzone fizycznie (zalanie, zatopienie, złamanie karty SD) to należy je odłączyć od zasilania i nie podejmować żadnych działań. Próby natychmiastowego wysuszenia smartfona suszarką, wkładanie telefony do ryżu na noc, wyssanie wody odkurzaczem nie przynoszą zamierzonych efektów i często konsekwencje pojawiają się po czasie (np. poprzez skorodowanie elementów, do których dostała się ciecz w trakcie zalania). Próby samodzielnej naprawy urządzenie mogą zwiększać ryzyko, że potem odzyskanie danych już nie będzie możliwe. W takich przypadkach szanse na odzyskanie danych maleją również z czasem przetrzymywania samego nośnika — dane zapisane na pamięciach NAND flash degradują się z upływem czasu który zależy od technologii i pojemności samej kości oraz komponentów wykorzystanych do produkcji. Dlatego najlepiej zdecydować się na kontakt z nami zajmującymi się odzyskiwaniem danych i zaproponujemy rozwiązania, które sprawią, że przy wykorzystaniu urządzeń i rozwiązań zdjęcia uda się odzyskać.
W jaki sposób odzyskać dane po formatowaniu?
Jeśli dojdzie do formatowania w przypadku nośnika danych będzie to oznaczać utratę zdjęć tam zgromadzonych. Takie przypadkowe usunięcie przez formatowanie jest jednak do odwrócenia i zdjęcia będzie można odzyskać. Istnieją dostępne również w sieci oprogramowania, które pozwalają na odzyskiwanie danych po formatowaniu. Największą różnicę pomiędzy oprogramowaniem dostępnym w laboratoriach, a dostępnych komercyjnych jest struktura danych odzyskiwana, część rozwiązań nie potrafi odtworzyć struktury folderów ponieważ formatowanie polega na usunięciu informacji o hierarchii oraz szybkim skasowaniu informacji gdzie pliki i jakie się znajdują.
Program należy jednak wybierać ostrożnie uważając na to jak będzie funkcjonował, ponieważ źle dobrany program może spowodować większe szkody i uniemożliwić odzyskiwanie danych. Najlepszą opcją będzie oprogramowanie wykorzystywane przez laboratoria od odzyskiwania danych. Należy jedynie przekalkulować czy zlecenie odzyskania danych nie jest korzystniejszym i szybszym rozwiązaniem niż wykup licencji do jednorazowego odzyskania danych.
Jak odzyskać zdjęcia z dysku twardego?
Dysk twardy to popularny nośnik danych, na którym wiele osób gromadzi zdjęcia. Jednak ich utrata może być wynikiem wielu różnych przyczyn. Może być to upadek przy dysku zewnętrznym - wówczas mamy do czynienia z uszkodzeniem mechanicznym, przypadkowe formatowanie, uszkodzenie informacji o partycji, czyli uszkodzenie logiczne. Niezależnie od tego w jaki sposób dysk został uszkodzony i dlaczego zdjęcia zniknęły będzie można podjąć działania, które pozwolą je odzyskać zdjęcia z dysku twardego. W zależności od tego jak skomplikowany jest problem można samodzielnie skorzystać z programów takich jak R-Studio do odzyskania danych z uszkodzeniami logicznymi, bądź też oddać pamięć w ręce techników, którzy zajmują się odzyskiwaniem danych. Należy pamiętać, że samodzielnie próby odzyskania danych z dysków HDD uszkodzonych mechanicznie poprzez otwarcie dysku twardego, próby przelutowywania elementów i podmiany płytek PCB w warunkach domowych najczęściej oznaczają zaprzepaszczenie szansy na uratowanie zdjęć i bezpowrotne uszkodzenia dysku lub talerzy.
Stracone zdjęcia na nośniku pendrive USB - jak odzyskać?
Jeśli ktoś znajduje się w sytuacji, w której traci dane znajdujące się na pamięci pendrive USB i będzie chciał te dane odzyskać to w pierwszej kolejności powinien zaprzestać korzystania z takiego nośnika. Należy je bezpiecznie odłączyć od komputera, korzystając z opcji, która jest dostępna, ponieważ natychmiastowe odłączenie może jeszcze pogorszyć sytuację. Jeśli rozłączenie systemowe nie działa powinno się wyłączyć komputer i dopiero wtedy będzie można wyjąć nośnik danych. Szczególnie istotne jest to w momencie kiedy były próby zapisu na urządzeniu.
Jeśli nośnik będzie działał prawidłowo, nie będzie rozłączał się i włączał, pojawią się dziwne nazwy oraz struktura folderów jest możliwość odzyskania zdjęć z pendrive USB często nawet samodzielnie. Postępujemy wówczas analogicznie jak w przypadku innych pamięci i dysków twardych. W oprogramowaniu wybieramy oznaczenia partycji, na którą będzie się zgrywać odzyskiwane obrazy, najlepiej by jej rozmiar był większy niż nośnika USB. Jednocześnie pracując na laptopie należy podłączyć go do zasilania, by w trakcie procesu nie zabrakło baterii.
Odzyskiwanie zdjęć z karty SD - jakie wybrać oprogramowanie?
Aparaty i telefony mają ograniczoną pamięć, którą możemy uzupełniać stosując kary SD. Karty pamięci są przydatne, ale jednocześnie trzeba być świadomym, że posiadają swoją żywotność zapisów i odczytów. Korzystając z takich kart nie może wykluczyć utraty danych. Jeśli dojdzie do przypadkowego skasowania zdjęć na karcie micro SD trzeba pamiętać, że jest jeszcze czas na reakcję. Można skorzystać z oprogramowania do odzyskiwania zdjęć z karty SD. Czasami wystarczy kilka kliknięć i przy prostym interfejsie będzie można odzyskać dane. Sytuacja komplikuje się w momencie kiedy nośnik przestanie odpowiadać. Przywracanie usuniętych zdjęć w warunkach domowych z nośników uszkodzonych mechanicznie nie jest możliwe, ze względu na precyzję operacji oraz konieczność użycia specjalnych adapterów i oprogramowania laboratoryjnego.
Zazwyczaj ten proces odzyskiwania danych jest dość prosty i jeśli nie użytkowało się dalej sprzętu, gdzie te dane się znajdowały to będzie można je odzyskać, ponieważ zdjęcia nie zostały nadpisane. Jeśli dojdzie do takiej utraty danych należy szybko wyłączyć urządzenie. Im dłużej urządzenia czy karta pamięci będą pracować tym większe ryzyko, że dane zostaną nadpisane tak jak to przy dyskach SSD i usunięcie będzie trwałe. Przy dysku HDD dalsze korzystanie powoduje nadpisanie plików i ich odzyskanie może się okazać niemożliwe, dojdzie do trwałej utraty danych.
W przypadku oprogramowania, które odpowiada za odzyskiwanie danych będzie ono rozpoznawać nagłówek składający się z 8-10 znaków i on identyfikuje typ pliku. W trakcie skanowania oprogramowanie będzie rozpoznawać nagłówek i identyfikować dane jakie przechowywane są między dwoma nagłówkami. Następnie istnieje możliwość rekonstruowania takiego pliku. Niezależnie jaki będzie to typ pliku czy urządzenia zdjęcia będzie można odzyskać jeśli nie były one nadpisane.
Najczęściej występujące formaty zdjęć oraz plików graficznych:
- jpg
- gif
- psd
- nef
- png
- cr2
- tif
- ai
- eps
Czy można odzyskać usunięte zdjęcia z telefonu?
Jeśli dojdzie do przypadkowego skasowania zdjęcia z telefonu musisz zrobić weryfikację zdjęć i filmów w folderze usunięte – dla urządzeń Appla. Zdjęcie jest tam przenoszone automatycznie na okres 30 dni. Jeśli nastąpiła awaria mechaniczna urządzenia należy zweryfikować stan backupu w usłudze iCloud. Jeśli kopia zapasowa była tworzona cyklicznie wystarczy otworzyć ją kilkoma kliknięciami. Należy pamiętać, że wersja podstawowa usługi backupu jest mocno ograniczona pojemnościowo. W przypadku braku zdjęć należy skontaktować się z laboratorium odzysku danych.
Jeśli urządzenie nie miało uruchomionej funkcji szyfrowania można samodzielnie skorzystać z ogólnodostępnego oprogramowania, będzie to w przypadku urządzeń tego producenta np. PhotoRec for iPhone. Korzystając z niego pozbywamy się gwarancji producenta oraz musimy wykonać działania ingerujące w samo urządzenie. Nie jest to prosta operacja podłączenia kabla USB do komputera i uruchomienie oprogramowania. Jest to opcja dla użytkowników zaawansowanych komputerowo oraz dla urządzeń z archaicznym systemem < iOS 4.x. Skasowane zdjęcia z telefonu przy działającym urządzeniu są dużo prostsze dlatego, że część telefonów z systemem operacyjnym Android zachowuje się jak pamięć masowa i można posłużyć się narzędziami analogicznymi do kart pamięci czy dysków twardych. Zdjęcia na telefonie są zapisywane w konkretnych folderach.
Nasze labolatorium nie świadczy usługi odzyskiwania zdjęć z telefonów i smartphonów dla klientów indywidualnych jedynie firm współpracujących na podstawie oddzielnej umowy.
Nie trać nadziei i odzyskaj swoje zdjęcia
Widać więc wyraźnie, że niezależnie od tego jakie posiada się urządzenie istnieje możliwość, by skutecznie zawalczyć o zdjęcia które chcesz odzyskać, a zostały z urządzenia usunięte. Trzeba tylko zachować się racjonalnie, spokojnie, nie podejmować pochopnych ruchów, które mogą potem utrudnić odzyskanie danych. Jeśli ktoś nie czuje się na siłach, by samemu się tym zająć można oddać sprzęt w ręce techników, którzy korzystając z odpowiedniego oprogramowania oraz urządzeń zadbają o to, by odzyskać utracone zdjęcia.
NAPISZ DO NAS JEŚLI UTRACIŁEŚ DANE
Odzyskanie zdjęć które zostały usunięte jest możliwe. Skontaktuj się z nami abyśmy mogli przenalizować twój przypadek. Ekspertyza i wycena odzysku danych jest darmowa.