Metoda chip-off polega na odzyskiwaniu danych poprzez wylutowaniu kości pamięci z płyty głównej. Do odczytu lub utworzenia kopii binarnej pamięci nand w celu dalszej analizy stosuje się specjalistyczne oprogramowanie oraz adaptery. Chip-off to zaawansowana metoda odzyskiwania danych jednak w niektórych przypadkach jest jedynym skutecznym sposobem na odzyskanie danych z uszkodzonych urządzeń mobilnych. Akwizycja danych urządzenia jest możliwa dzięki bezpośredniemu dostępowi do wszystkich danych zapisanych w kości eMMC. Postaramy się ją nieco lepiej przedstawić zwracając uwagę na te kwestie, które są istotne przy tej metodzie, kiedy wykorzystuje się takie odzyskiwanie danych z telefonu i w jaki sposób jest realizowane. Metoda ta jest również stosowana z urządzeniami opartymi na technologii flash takich jak niektóre pendrive USB czy karty SD (CF / XQD).

odzyskiwanie danych z telefonu metodą chip-off tlo

Odzyskiwanie danych metodą chip-off - czy się charakteryzuje?

Omawiając metodę chip-off zacząć należy od tego czym się taka metoda charakteryzuje i co konkretnie się za nią kryje. Jest to metoda, która określana jest inwazyjną, ponieważ musi nastąpić wylutowanie kości pamięci z urządzenia. Metoda ta charakteryzuje się tym, że ponowne uruchomienie urządzenia nie będzie możliwe. Jeśli nośnik jest na gwarancji traci się prawo do naprawy / wymiany. Dodatkowo polecana jest ona w momencie, gdy chce się odzyskiwać ważne dane, niekiedy takie, które swoją wartością będą przewyższać wartość całego urządzenia. Technika chip off charakteryzuje się najkrótszym czasem odczytu pamięci, przez co jest to najszybszy możliwy sposób odzyskania danych z telefonów mobilnych. Dla porównania odzyskiwania danych metodą ISP i JTAG dla identycznego chipu pamięci jest 5x dłuższe.

Uszkodzenia mechaniczne - czyli kiedy powinno się wykorzystać metodę chip-off

Metoda chip-off powinna być wykorzystywana w momencie gdy dysk albo kości pamięci nie mogą zostać odzyskane w standardowy sposób przez oprogramowanie, które pozwoli na modyfikację z poziomu komputera lub odczyt w momencie kiedy pamięć jest umieszczona na płycie głównej. W tej sytuacji, gdy uszkodzenie urządzenia jest poważne możliwe, że ta metoda będzie jedyną możliwą do zrealizowania, by faktycznie odzyskanie danych dało się wykonać. Jeśli chodzi o te sytuacje, w których metoda wykorzystująca chip - off będzie wykorzystywana to uszkodzenia mechaniczne urządzenia na skutek:

  • upadku
  • uderzenia
  • zgniecenia
  • spalenia
  • zalania

Po taką metodę będzie można sięgnąć również w momencie, gdy istnieją inne przyczyny, dla których nie będzie można wykorzystywać metod, które mają bezinwazyjny charakter jak między innymi metody i technik wykorzystujących JTAG czy ISP. 

Metoda odzyskiwania danych niosąca za sobą ryzyko

Odczyt danych z urządzenia dzięki metodzie chip-off jest możliwy i skuteczność tej metody jest wysoka, jednak idzie za nią spore ryzyko, ponieważ może być sytuacja, w której nie będzie możliwości ponownego uruchomienia telefonu po tym jak wylutowana będzie kość pamięci. Szansa na zachowanie sprawności spartfona po tym jak będzie wylutowana kość pamięci to około 30%. Tym samym można utracić swój sprzęt mobilny, dlatego tak istotne jest podjęcie decyzji czy ważniejsze są dane na kości pamięci czy możliwe, że więcej warty jest sprzęt i ważniejsze jest to, by przywrócić jego prawidłowe działanie. 

Wspominana metoda niesie za sobą spore ryzyko, jednocześnie trzeba być świadomym, że czy to będzie pendrive czy pamięć z telefonu szansa na to, że uda się przy tej metodzie odzyskać dane jest bardzo wysoka. Sytuacje, w których dane nie są odzyskane z urządzenia przy zastosowaniu tej metody należą do rzadkości. 

Jak przebiega proces odzyskiwania danych w metodzie chip - off?

Odzyskiwania danych z telefonu metodą chip-off wymaga skorzystania z usług laboratorium. Analiza nie zobowiązuje do realizacji i usługa ta realizowana jest bezpłatnie. W tym celu złożenia zamówienia skontaktuj się z biurem obsługi klieta lub skorzystaj z formularza kontaktowego. Urządzenie, z którego mają być odzyskiwane dane powinno być dostarczone do naszego laboratorium data recovery, gdzie zostanie wyjęte z obudowy. Często ten pierwszy krok już nie może zostać wykonana w sposób nienaruszający telefonu lub smartfona. Dla odzyskiwania danych kluczowym znaczeniem jest dostęp do płyty głównej, gdzie znajduje się kość pamięci. Po jej wymontowaniu następuje nagrzanie części powierzchni i oddzielenie kości pamięci od płyty głównej. Stacja lutownicza - będzie nagrzewać kość pamięci, dlatego inne elementy znajdujące się obok będę zabezpieczone. Działając temperaturą 320 stopni istnieje szansa uszkodzenia elementów znajdujących się obok.

Separacji pamięci od płyty głównej to najtrudniejszy etap całego procesu ingerencji mechanicznej, ponieważ od niego zależy skuteczność odzyskiwania danych, a także zależeć będzie to czy po procesie odzyskiwania danych ponownie takie urządzenie będzie można złożyć i będzie ono działało.

Stosowane metody klejenia z użyciem klejów epoksydowych podnoszą ryzyko trudności separacji pamięci od płyty. Kość może zostać ukruszona, a wtedy nastąpi utraty danych. Jeśli uda się oddzielić kartę w całości od płyty głównej po oczyszczeniu z cyny i klejów umieszcza się ją w specjalnym adapterze w celu akwizycji danych. Specjalistyczne oprogramowania z poziomu komputera pozwala na dostęp do niskopoziomowych informacji przechowywane w chipach pamięci telefonu oraz utworzenie obrazu danych lub wykorzystanie programowych ekstraktorów danych.

Ostatni etap to ponowne wlutowanie pamięci czyli tak zwany reballing jest on opcjonalny i nie zawiera się w standardowej usłudze. Dodatkowo będzie on możliwy wyłącznie wtedy, gdy w trakcie wylutowania nie doszło do uszkodzenia pinów i ścieżek, które odpowiadają za komunikację z pamięcią. Jeśli uda się ponownie wlutować kość pamięci uda się przywrócić sprzęt do stanu pierwotnego.

Kontakt z Afio

NAPISZ DO NAS JEŚLI UTRACIŁEŚ DANE

Odzyskanie danych z karty sd jest możliwe. Skontaktuj się z nami abyśmy mogli przenalizować twój przypadek. Ekspertyza i wycena odzysku danych jest darmowa.