Utrata danych czy dostępu do danych z przenośnych pamięci typu pendrive może być wskutek błędu ludzkiego na przykład poprzez usunięcie z nośnika bez możliwości przywrócenia, czy też uszkodzenia mechanicznego złamania, zgniecenia nośnika, zalania lub wskutek zużycia wynikającego z eksploatacji bez wcześniejszych symptomów.

Przejdź do następnych akapitów:

Odzyskanie danych wskutek awarii pamięci lub chwili nieuwagi z nośnika typu flash jest możliwe o ile nie doszło do mechanicznego uszkodzenia samej kości pamięci. Decydujące jest miejsce złamania pendrive'a. Może to być trudne do oceny wizualnej. Samodzielne próby odzyskiwania danych z uszkodzonych pendrive'ów mogą utrudnić, a nawet uniemożliwić pracę laboratorium. Proste przypadki ratowania danych to niewielkie koszty. Zlecając usługę do laboratorium mają Państwo pewność, że zostaną zachowane wszystkie standardy profesjonalnie odzyskiwanych danych, a do samego procesu zostaną użyte specjalistyczne narzędzia. Sam etap ekspertyzy jest bezpłatny.

Co zrobić gdy uszkodzi się pendrive.

Uszkodzenia tablicy partycji MBR (ang. Master Boot Record) objawia się brakiem widoczności dysku lub jednej z jego partycji w systemie operacyjnym. Uszkodzenie boot sector'a, może byś sygnalizowane różnymi komunikatami błędów. Najczęstsze jakie się pojawiają są z prośbą o ponowne sformatowanie dysku, informacje o tym, że system Windows nie rozpoznał urządzenia USB, brak etykiety woluminu. Skutkuje to brakiem dostępu do systemu plików i danych zapisanych na nośniku.

Błąd systemu plików w pamięci masowej może również wystąpić podczas eksploatacji spowodowanych nieprawidłowym odłączeniem podczas wykonywanych operacji zapisu lub samym błędem spowodowanym przez system operacyjny. Urządzenie uszkodzone mechanicznie może mieć symptomy podobne do uszkodzenia logicznego dlatego, że w tym wypadków system operacyjny nie otrzymuje w sposób poprawny informacji z fizycznych sektorów. Sytuacja zbliżona to wyświetlanie "szlaczków" zamiast struktury folderów i plików.

Kolejnym przypadkiem jest niezamierzone usunięcie poprzez skasowanie czy sformatowanie dysku.

Odzyskiwanie danych z pendrive USB oraz pendrive monolith

Należy niezwłocznie odłączyć urządzenie z portu USB, ponieważ próby jego odczytu mogą skończyć się nadpisaniem zawartości nowymi danymi. Przechowywanie niesprawnego nośnika w celu późniejszego zlecenia usługi odzysku danych działa na niekorzyść klienta. Pamięci NAND flash są konstrukcjami półprzewodnikowymi, energooszczędnymi, cichszymi, szybszymi pod kątem odczytu i zapisu oraz wymagają mniejszego zaplecza technologicznego do produkcji w porównaniu z dyskami twardymi talerzowymi. Zapis odbywa się w komórkach pamięci które przechowują zero lub jedynkę lub pary cyfr "00", "01" „10” lub „11”. Mimo, że reklamowane są jako pamięci trwałe istotny jest konkrety typ i rodzaj zagęszczenia danych w komórce wynikający z jej rodzaju np. SLC Nand przechowuje jeden bit na komórkę a pamięć MLC dwa bity na komórkę. Z czasem obserwujemy wyładowywanie się i w skutku utratę danych w pamięci. Charakterystyczne jest to szczególnie dla tanich pamięci z wysokimi pojemnościami. Trzeba dodać, że dane są rozsiane po całej kości pamięci NAND flash i zanikanie w następujący sposób danych może uniemożliwić skuteczny odzysk.

Odzyskiwanie danych z pendrive  USB chip-off Odzyskiwanie danych z karty SD Warszawa

Czy wszystkie dane z pendrive zostaną odzyskane?

Afio jako laboratorium odzyskiwania danych posiada niezbędne narzędzia oraz oprogramowanie do odzyskiwania danych. W wielu przypadkach awaria pendrive jest wynikiem uszkodzeń mechanicznych. Proces odczytu polega na wylutowaniu kości pamięci inaczej zastosowaniem metody chip-off, a następnie wykorzystaniu adaptera mogącego odczytać za pomocą specjalnego czytnika dedykowanego do konkretnych typów pamięci oraz pozwalającego zdekodować dane. Należy pamiętać, że uszkodzenie mechaniczne może spowodować utratę części danych lub w ekstramalnych przypadkach jej większości. Proces odzyskiwania danych jest ingerencją mechanicznaą i jego skutki w przypadku pamięci monolitycznych oraz niektórych pamięci lutowanych są nieodwracalne.

Odzysk danych z nośnika typu pendrive realizowany jest przy użyciu specjalistycznych programów do odzyskiwania danych oraz interfejsów wyposażonych w adaptery pamięci. Na rynku występują odmiany komercyjne do użytku w laboratoriach oraz darmowe oprogramowanie do błędów logicznych. Kluczowe różnice pomiędzy wersjami "płatnymi i darmowymi" jest w czasie uzyskania dostępu do utraconych pilików oraz ilości pików, które możemy odzyskać z nośników pamięci.

Producenci dysków i pamięci jak Kingston, Patriot, Transcend, Sandisk, Toshiba, Goodram, A-Data, Samsung, OCZ opracowują własne metody zapisu danych w kościach lub korzystają z rozwiązań dostępnych na rynku. Pendrive promocyjne, firmowe często bazują na nieznanych podzesołach oraz niskiej jakości komponentach co utrudnia realizację przywrócenia danych. Naprawa wymaga użycia innego algorytmu dekodującego do każdego rodzaju pamięci i kontrolera. Czas potrzebny do procesu odzyskiwania danych może być różny nawet w przypadku takiej samej pojemności pendrive. Wykorzystanie różnych metod odczytu przekładają się na większe wydobycie ilości twoich plików. Proces ten nazywamy korekcją błędów tak, aby zbudować obraz dysku jak najbardziej kompletny.

Kontakt z Afio

NAPISZ DO NAS JEŚLI UTRACIŁEŚ DANE

Odzyskanie danych z pendrive - pamięci flash USB jest możliwe. Skontaktuj się z nami abyśmy mogli przenalizować twój przypadek. Ekspertyza i wycena odzysku danych jest darmowa.