Wszystko o kartach pamięci - typy i rodzaje

Karty SD zaliczają się do najpopularniejszego nośników danych używanych w aparatach fotograficznych, GPS'ach, rejestratorach drogowych, dyktafonach. Mimo ponad 20 letniej obecności na rynku standard ten przyjął się i jest w dalszym ciągu stosowany, a łatwość wymiany oraz niewielkich rozmiarów w połączeniu z szybkimi zapisami / odczytami umożliwia bezproblemową pracę na sesjach zdjęciowych oraz plenerach. Należy tutaj pamiętać również o kartach pamięci Compact Flash - CF oraz CFast dedykowanych do profesjonalnych zastosowań głównie przez fotografów. Aktualnie najczęściej możemy spotkać karty z oznaczeniem SDHC oraz karty SDXC w zależności od pojemności dlatego, że karty z grupy SD występują w rozmiarach od 8MB do 2TB. Pomijamy tutaj karty o wielkościach od 2TB do 128TB oznaczonych jako SDUC ze względu na brak występowania na rynku. Podział ten wynika ze sposobu zapisy danych na kartach i stosowanych partycjach dla poszczególnych pojemności. Karty SD do 2GB wykorzystują FAT16, Karty SDHC od 2 do 32GB stosują system zapisu w standardzie FAT32, karty SDXC o pojemnościach od 32GB do 2TB pracujących na partycjach extFAT. Karty SD XQD zastępują karty SD jednak ich budowa jest zbliżona budowie dysków SSD i tak jak CFexpress są najczęściej spotykane przy profesjonalnych realizacjach materiałów wideo ze względu na możliwość zapisu nawet do 4GB/s.

Odzysk danych z karty SD karta
Odzyskiwanie danych z karty SD Karta CF Karta microSD Odzysk danych z karty SD Warszawa

Karta pamięci nie działa, co robić?

Producenci oraz popularne sklepy internetowe w celu napraw karty micro sd zalecają sformatowanie jej lub naprawę za pomocą skanowania systemowego, skorzystanie z czytnika kart usb, użycia darmowego oprogramowania do odzyskania danych, a w przypadku braku sukcesu zakup nowej pamięci. Pomijane są laboratoria odzyskiwania danych ze względu na skomplikowany proces odzyskiwania danych z pamięci flash. Uszkodzenia polegające na usunięciu danych, utraty plików, sformatowania karty da się odzyskać niskim kosztem oraz w krótkim okresie czasu 1 - 2 dni. Czas jest uzależniony od wielkości pamięci oraz ilości ważnych danych. Cały proces data recovery z pominięciem kontrolera i uzyskaniem dostępu do utraconych plików z karty microsd, karty compact flash oraz ilość danych, które chcesz odzyskać jest procesem czasochłonnym i tutaj należy przygotować się na kilka lub kilkanaście dni oczekiwania na uzyskanie dostępu do utraconych danych.

Przypadki logiczne utraty danych z karty pamięci

Tak jak w przypadku innych kości pamięci skuteczne odzyskanie danych z kart SD jest uzależnione od rodzaju czy samego sposobu ich utraty. Wyobraźmy sobie sytuację pomyłki karty podczas sesji zdjęciowej polegającej na wyczyszczeniu oraz ponownym nadpisaniu nowymi zdjęciami. Taka pomyłka uniemożliwia odtworzenia zawartości. Utrata danych poprzez skasowanie plików, sformatowanie, usunięcie partycji zaliczane jest do uszkodzeń logicznych. Skuteczność odzyskania ich jest wysoka. Należy pamiętać, aby w takim wypadku jak najszybciej zaprzestać używanie karty w celu wyeliminowania możliwości nadpisania ponownie zawartości.

Przypadki mechaniczne, a odzyskiwanie danych z kart SD

Uszkodzenia mechanicznych kart SD takie jak brak wykrycia przez urządzenie odczytu / zapisu mogą wystąpić wskutek normalnej eksplantacji oraz procesu zużycia podzespołów elektronicznych. Tego typu usterki są dużym zaskoczeniem dlatego, że nie muszą im wcześniej towarzyszyć żadne symptomy. Drugim typem uszkodzenia są złamania/zgięcia nośnika. Proces odzysku danych wskutek mechanicznego uszkodzenia jest czasochłonny oraz wymaga weryfikacji stan karty. Jeśli nie została ona uszkodzona w sposób rozwarstwiający monolityczną strukturą pamięci sd jest szansa odzyskania plików. Jeśli karta pamięci jest złamana / pęknięta szansa powodzenia jest znikoma. Należy pamiętać o tym, że są to nośniki których producenci nie przewidują serwisu i odzyskanie jest ingerencją mechaniczną. Przystąpienie do analizy oraz wyceny oznacza wykonanie próby odczytania i wykonanie powyższych kroków. Proces wyceny jest darmowy jednak zwrot nośnika w stanie identycznym z przekazywanym jest niemożliwy. Zlecając usługę klient wyraża zgodę na ingerencję mechaniczną niezbędna do analizy potencjału odzyskania danych z kart SD! W przypadku uszkodzeń mechanicznych, które nie są w stanie zostać odzyskane nośnik zostanie zwrócony z noszącymi śladami.

Kontakt z Afio

NAPISZ DO NAS JEŚLI UTRACIŁEŚ DANE

Odzyskanie danych z karty sd jest możliwe. Skontaktuj się z nami abyśmy mogli przenalizować twój przypadek. Ekspertyza i wycena odzysku danych jest darmowa.